ocyLogo

Αυτό δεν ήταν απλά μία πρεμιέρα σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Ήταν ένα πάρτι για… ζέσταμα. Μία πολύ σοβαρή Εθνική ομάδα, η οποία είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς από το ξεκίνημα, συνέτριψε τη Σενεγάλη με σκορ 87-64, στο πρώτο παιχνίδι του δευτέρου ομίλου, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ισπανίας.

Κορυφαίος για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν ο Κώστας Καϊμακόγλου, ο οποίος με τους 20 πόντους που σημείωσε έκανε ρεκόρ με τη φανέλα της Εθνικής. Στους 13 σταμάτησε ο Κώστας Βασιλειάδης, ενώ 11 πρόσθεσε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.

Το επόμενο ματς της Εθνικής μας είναι την Κυριακή (31/8) κόντρα στις Φιλιππίνες στις 21:00.

Το ματς

Από νωρίς επέβαλε το ρυθμό της η Εθνική, η οποία τρέχοντας στο γήπεδο, έφτασε σχεδόν… άκοπα στο 13-4. Το άλλο «όπλο» των διεθνών ήταν η καλή άμυνα, αλλά και ο έλεγχος των ριμπάουντ, με αποτέλεσμα η Σενεγάλη να μην μπορεί να ανανεώσει τις κατοχές της. Τα πολλά άστοχα σουτ των Αφρικανών, σε συνδυασμό με την κυριαρχία του Γιάννη Μπουρούση κάτω από το καλάθι, διατηρούσαν μπροστά το σύνολο του Φώτη Κατσικάρη, με το σκορ στην πρώτη περίοδο να διαμορφώνεται στο υπέρ του 18-9.

Η Εθνική ομάδα διατηρούσε τα ηνία της αναμέτρησης και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Στα πρώτα τρία λεπτά το επιμέρους σκορ ήταν στο 13-2, με τη διαφορά να έχει φτάσει στο +20 (31-11). Στη συνέχεια, ο Καϊμακόγλου ήρθε πολύ… ζεστός από τον πάγκο –ειδικά έξω από τα 6,75μ.- με τον φόργουορντ της Ούνιξ να κάνει μόνος του το 39-13, περίπου τρία πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου! Οι Σενεγαλέζοι έδειχναν ανήμποροι να ακολουθήσουν το ρυθμό της ομάδας του Φώτη Κατσικάρη, η οποία με το… πάρτι που είχε στήσει στα πρώτα 20 λεπτά, πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη 45-17.

Με το 5-0 σερί που ξεκίνησε η Εθνική, στο τρίτο δεκάλεπτο, έφτασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της και συγκεκριμένα στο +33 (50-17). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη σήκωσαν το πόδι από το… γκάζι, με τους Σενεγαλέζους να κάνουν ένα σερί 13-0 και να μειώνουν σε 50-30, περίπου στα μισά της περιόδου. Όμως, στη συνέχεια το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα «έκοψε» τη… φόρα των Αφρικανών, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 64-36.

Όπως είναι φυσικό, ο νικητής της αναμέτρησης είχε γίνει ήδη… γνωστός και το μόνο που έλειπε ήταν το τελικό σκορ. Στην τέταρτη περίοδο, η Εθνική είχε ρίξει αρκετά το ρυθμό, με τον Ντιένγκ από την άλλη να… παλεύει σχεδόν μόνος του. Ωστόσο, η ευστοχία των διεθνών μας από τα 6,75μ. διατηρούσε ψηλά τη διαφορά (81-51), με το πρώτο ροζ φύλλο να έρχεται με σκορ 87-64.

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 45-17, 64-36, 87-64.

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μάντζαρης 8 (2), Μπουρούσης 7, Ζήσης, Βασιλειάδης 13 (3), Καλάθης 4, Γλυνιαδάκης 4, Παπανικολάου 5 (1), Σλούκας 7 (2), Καϊμακόγλου 17 (5), Αντετοκούνμπο 11, Βουγιούκας 3, Πρίντεζης 5.

Σενεγάλη (Σαρ): Νιάνγκ, Νταλμέιδα, Τόμας, ΕνΝτογιέ Μαμαντού, Ντιόπ 6 (1), ΕνΝτογέ (2) Μαλεγέ 11, Τιάμ, Φαγέ 2, ΕνΝτουρ 4 (1), ΕνΝτιαγέ 6 , Ντιένγκ 21, Μπάντζι 14
Σύμφωνα με την επίσημη ενημέρωση από το ΑΠΟΕΛ, Καρλάο και Αμορίν είναι αμφίβολοι για τον αγώνα με την ΑΕΚ στο ΓΣΖ, λόγω μικροενοχλήσεων.

Έτσι, ο Γιώργος Δώνης συμπεριέλαβε στην 24άδα και τον Κακά, ο οποίος είχε αποκλειστεί από την αρχική 23άδα που είχε ανακοινωθεί.

Η Νέα Σαλαμίνα πέτυχε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, κερδίζοντας 1-0 τον Οθέλλο με γκολ- κεφαλιά του Μοντέιρο στο 28', στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο, με τον Οθέλλο να αρχίζει καλύτερα το ματς. Στην επανάληψη η γηπεδούχος ομάδα ήταν καλύτερη και μπορούσε για το Χ.

Οθέλλος: Ρόιν, Ευθυμίου, Παναγιώτου (73' Πουτζιουρής), Μενέντες, Βασιλείου, Ζιουλί, Χμαλάτζε, Γκριγκαλασβίλι, Βέρα, Τιάγκο (79' Λοΐζου), Χατζηγιαννακού (66' Nεάκου)

Νέα Σαλαμίνα: Μπρουκς, Γκράιμς, Μιντίκκης, Λεάντρο, Μοντέιρο, Μπάμπα, Γκάμπι (81' Λαμπρόπουλος), Λεόν, Πεδρίτο (87' Έζε), Βιλέλα, Τσιντί (56' Ενρίκε)

Κίτρινες: Ζιουλί / Ενρίκε, Μπάμπα

* Αυτό ήταν το πρώτο παιχνίδι στην ιστορία του Οθέλλου στην πρώτη κατηγορία. Στην πρεμιέρα η Νέα Σαλαμίνα έχασε από την ΑΕΛ.

Θα το θυμάται για μια ζωή ο Κονσεϊσάο Τουράμ το υπέροχο γκολ που πέτυχε στη Μόσχα, στον ιστορικό επαναληπτικό με τη Λοκομοτίβ.

Το χρονόμετρο σημάδευε το 78΄ και ο Τουράμ με φοβερό δεξί σουτ έξω από την περιοχή κάρφωσε τη μπάλα στα δίχτυα του συμπατριώτη του Γκιγιέρμε κάνοντας το 0-3, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά την πρόκριση.

«Είναι το γκολ της ζωής μου. Το καλύτερο γκολ που πέτυχα στην καριέρα μου. Εύχομαι, στη συνέχεια  να πετύχω παρόμοια και γιατί όχι καλύτερα γκολ!», μας είχε αναφέρει ο Βραζιλιάνος επιθετικός μετά το τέλος του αγώνα με τους Ρώσους.

«Είναι ανεπανάληπτη η επιτυχία μας. Πιστεύαμε στην πρόκριση, όχι όμως σε μια τόσο μεγάλη νίκη. Είναι κάτι το τρομερό αυτό που έγινε», πρόσθεσε στη συνέχεια.

Ολοκληρώνοντας την κουβέντα που κάναμε έξω από τα αποδυτήρια του γηπέδου της Λοκομοτίβ, τον ρωτήσαμε σε ποια θέση μπορεί να προσφέρει περισσότερα. Στα «φτερά» ή στην κορυφή; «Είμαι επιθετικός. Μου αρέσει να σκοράρω . Όμως, ο προπονητής είναι αυτός που αποφασίζει. Δεν έχω πρόβλημα».

Saturday, 30 August 2014 19:16

Ακόμα! (Απόλλων)

Ακόμα κανείς στο στρατόπεδο του Απόλλωνα δεν έχει συνειδητοποιήσει πως η ομάδα του Χριστάκη Χριστοφόρου ανάγκασε την πανίσχυρη Λοκομοτίβ Μόσχας να ταπεινωθεί μέσα στο σπίτι της…

Ντέρμπι έφυγε και ντέρμπι έρχεται για την AEK, που μετά την πρεμιέρα κόντρα στον Απόλλωνα αντιμετωπίζει στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής το ΑΠΟΕΛ. Για την κυριακάτικη (31/08 19:00) αναμέτρηση μίλησαν o προπονητής της ομάδας, Thomas Christiansen και ο τερματοφύλακας, Alexandre Negri.

Ο Δανός τεχνικός εξέφρασε την απόλυτη ικανοποίηση του για το αποτέλεσμα και την εμφάνιση στην πρεμιέρα και την ανυπομονησία του για το πάρα πολύ δύσκολο ντέρμπι με το ΑΠΟΕΛ, ενώ ζήτησε από τον κόσμο να βρεθεί στο πλευρό της ομάδας, προκειμένου όλοι μαζί ενωμένοι να πετύχουν ένα καλό αποτέλεσμα.

Aπό την πλευρά του ο Alexandre Negri υποσχέθηκε ότι αυτός και οι συμπαίκτες του θα κάνουν τα πάντα για το θετικό αποτέλεσμα και κάλεσε τον κόσμο να βρεθεί μαζικά στο γήπεδο.